Se afișează postările cu eticheta review. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta review. Afișați toate postările

Wjcon - mini-colecția mea

Anul trecut (ce mult pare de-atunci, deși a trecut doar o lună), în cadrul întâlnirii anuale a bloggerițelor din Romania am avut plăcerea să fiu invitată în noul magazin Wjcon din Centrul Vechi (Strada Șelari, nr. 7) pentru a-mi alege câteva bunătăți. Iubitoare înrăită de farduri și oje, așa cum mă știți, am purces la cumpărături chiar a doua zi. 

Mi-a fost foarte greu să aleg doar câteva produse. Până la urmă am mers tot pe culorile mele favorite - variații de mov și un bej de toată ziua. În imaginea de mai sus puteți vedea întreaga „gașcă”:
- Lasting Color Stick Eyeshadow în nuanța Tiger Eye 04
- Baked Eye Shadow Wet & Dry numărul 108
- Long Lasting Eye Liner în nuanța Deep Purple 07
- Oja Wjcon Chicago Symphony în ediție limitată, în nuanța 08.

Primul produs care a intrat în rutina mea de machiaj a fost creionul - Long Lasting Eye Liner în nuanța Deep Purple 07. Este un mov închis mat, perfect pentru conturarea zilnică a ochilor. Este cremos, se aplică ușor și rezistă toată ziua fără să se întindă. Poate fi o bază bună și pentru un smokey eye colorat, cu condiția să fie întins foarte repede. 
Fardul stick - Lasting Color Stick Eyeshadow în nuanța Tiger Eye 04 - este un bej sidefat însă nu atât de sidefat precum în swatch (swatch cu blitz destul de puternic). Nu aveam în plan să cumpăr fard stick însă m-a cucerit nuanța - bej perfect pentru machiajul de zi cu zi - și, mai ales, rezistența. N-am putut șterge swatch-ul cu una cu două și am zis că trebuie să-l am. Folosit cu bază de machiaj și un fard pudră se aplică foarte ușor, se omogenizează bine cu degetul și se fixează perfect. Nu se clintește toată ziua. Chiar aș vrea să încerc și alte nuanțe. În imaginea de mai jos am aplicat un maro puțin mai închis în colțul extern al ochilor. Fardul stick funcționează bine și ca bază. Nu am aplicat rimel, fiind doar un swatch pentru poze. Presimt că voi purta foarte des acest machiaj în anul ce vine.
Fardul mono - Baked Eye Shadow Wet & Dry numărul 108 - evident... mov! L-am folosit și singurel și în diverse combinații cu bej sau auriu. Îmi place pigmentația, ușurința aplicării și, evident, culoarea. (Ca doar eu am ales-o, nu?) 

L-am folosit uscat însă poate fi folosit și umed. Mai jos puteți vedea cum se comportă umed (combinat cu un spray de față cu vitamina C) - acoperă bine de tot și se usucă repede însă nu se comportă ca o vopsea, în sensul că se poate șterge daca însiști și nu ai aplicat o bază bună. Acestea fiind zise, îl prefer uscat, peste o bază bună.
Ultima dar nu cea din urmă, oja Wjcon Chicago Symphony în ediție limitată, în nuanța 08 este, evident, tot o variație de mov (spre ciclam), satinată și lucioasă care se aplică perfect opac din două straturi, ba chiar dintr-unul dacă insiști puțin. Despre rezistență încă nu vă pot povesti foarte multe dar voi reveni cu un update.  
Prețurile au fost cam așa (spun „cam așa” pentru că în magazin sunt mereu tot felul de reduceri interesante și e posibil să nu găsiți aceleași prețuri):
- Lasting Color Stick Eyeshadow - 35 de lei
- Baked Eye Shadow Wet & Dry - 30 de lei
- Long Lasting Eye Liner - 20 lei
- Oja Wjcon Chicago Symphony - 20 lei.

Review The Body Shop Eye Palette 02 Dolly Pastels


Una dintre noutățile acestei ierni în materie de machiaj de la The Body Shop este Paleta de farduri pentru ochi cu patru culori. Exemplarul meu are numărul 02 și se numește Dolly Pastels.
Paleta este o combinație interesantă de culori și texturi și te duce cu gândul la iarnă, la zăpadă. Avem o nuanță de bej sidefat, una de roz sidefat, un maro închis mat și o culoare specială, din punctul meu de vedere, chiar deosebită - un portocaliu pal cu un sidef rar, care nici nu iese foarte tare în evidență dar este suficient căt să ofere o anumită sclipire, acea strălucire delicată. Aceasta este culoarea pe care eu am folosit-o cel mai frecvent. Este putin mai dură ca și consistență și, din motive de grabă, apropae de fiecare dată am ales să o aplic folosind micul burețel cu care vine la pachet paleta.

Aplicatorul are la un capăt burețel iar la celalalt o pensulă în unghi, numai bună pentru conturat sprâncenele. În situații de maximă grabă sau nevoie pensula se poate folosi și pentru conturul ochilor. 

Mai jos avem și swatch-uri, în partea de sus fără bază iar în partea de jos cu bază.
Ultimele două nuanțe sunt preferatele mele, mai ales cea deschisă. Îmi place s-o aplic pe toată pleoapa și apoi să conturez puțin ochiul cu un creion sau un fard închis la culoare. Uneori aplic ceva în completarea ei în colțul exterior pentru un efect mai interesant. Nuanța de maro închis mi se potrivește bine pe sprâncene și cred că s-ar potrivi multor persoane cu un ten nu foarte deschis. 
Celelalte două nuanțe sunt o opțiune bună pentru colțul intern al ochilor. 

Fardurile se aplică ușor, se omogenizează fără să păteze și rezistă foarte bine cu bază (fără nici nu am curaj să încerc, pleoapele mele fiind extraordinar de uleioase).

Trebuie să recunosc că prețul paletei este ușor piperat pentru un quad - 115 lei (4x1,8g), însă știm cu toții că produsele de machiaj The Body Shop nu sunt foarte ieftine. Design-ul și combinația de nuanțe face, totuși, ca paleta să fie un cadou drăguț pentru o persoană iubitoare de produse de machiaj. 

Swatch-uri AVON Ultra Colour Bold - gama completă

Am comandat setul de mostre AVON Ultra Colour Bold pentru a le prezenta pe blog dar și pentru a mă decide ce nuanțe vreau să comand. Întâmplarea a făcut să aterizeze la mine trei rujuri full size pe care să le adaug la un retur. M-am gândit, m-am sucit... să le păstrez eu... să nu le păstrez... Până la urma tocmai cel pe care voiam să-l returnez și m-am răzgândit îmi place cel mai mult și tocmai nuanța lui lipsea din setul mostre.

Este vorba de Bold Bordeaux, prima din imaginea de mai sus care pe buze arată așa (am aplicat ce rămăsese pe pensulă după ce desenasem swatch-ul pe mână):
Acum că am ptrecut prin toate nuanțele, vă spun sincer că nu știu ce nuanță aș cumpăra mai repede full size. Îmi plac atât de multe...

Gama Ultra Colour Bold de la AVON conține rujuri cremoase, mate, în culori intense (niciuna din cele swatch-uite nu s-a aplicat neuniform). Rezistența este foarte bună. Nu am putut curăța swatch-urile cu apă și săpun și nici cu demachiant bifazic n-a fost prea ușor. Stratul subțire din imaginea de mai sus s-a menținut în mare parte și după ce am mâncat.

Dar să trecem la ce ne interesează în postarea de față. Rujurile sunt prezentate în ordinea în care apar și în broșură.
De la stânga la dreapta:
Starburst Pink - roz foarte deschis, alburiu
Fearless Fuchsia - fucsia deschis, vesel
Hi-Def Plum - fucsia mai închis, mai purtabil, din punctul meu de vedere
Power Plum - mov 
Bold Bordeaux - vișiniu superb spre mov (același din poza cu buzele de mai sus)
Extreme Mauve - roșu movuliu perfect, cumințel
Tura a doua mi-a dat mari dureri de cap din punct de vedere al culorilor. Nu au vrut nicicum și cu niciun fel de prelucrare să iasă ca în realitate. Sunt niște nuanțe cu care mereu am probleme din cauza luminii albastre de afară care transformă roșul zmeuriu în portocaliu. 
Berry Bold - roșu închis zmeuriu, nu la fel de aprins ca în poză - ceva mai bine a ieșit în full size-ul din prima poza a articolului
Rapid Rose - un roz trandafiriu cumințel
Ruby Shock - ROȘU zmeuriu, mai închis decât Berry Bold din primul swatch al imaginii
Red Extreme - roșu portocaliu închis
Cea de-a treia serie reflecta relativ bine realitatea.
Coral Burst - corai puternic, închis însă intensitatea lui se poate regla obținându-se coraiul ideal (full size în prima poză a articolului)
Peony Pop - roz alburiu spre portocaliu
Bright Nectar - portocaliu alburiu
Bare Impact - nude maroniu, culoare destul de greu de purtat, pe mine nu mă avantajează deloc, prefer nude-urile cu tenta roz
Max Mocha - maroniu pământ, iarăși foarte greu de purtat din punctul meu de vedere.

Prețul unui ruj Ultra Colour Bold este de aproximativ 17 lei, în funcție de campanie.

Voi ce nuanță ață alege?

Produse preferate din ultima perioada

Astăzi m-am gândit să vă povestesc despre produsele preferate din ultima perioadă. De ce din ultima perioadă și nu din noiembrie? Produsele pe care le îndrăgesc se schimbă rar, nu adaug lunar noutăți în rutina mea sau nu bag mereu de seamă ce a fost mai plăcut sau mai puțin plăcut de către mine. În ultima perioadă, însă, mi-am format o oarecare rutină, am pus accentul pe câteva produse, le-am lăsat pe masa de machiaj și nu le-am mai schimbat zile întregi. Aș putea spune că lista de mai jos prezintă cele mai folosite produse, mai mult decât produsele preferate. Dar mi-au fost dragi și iată-le adunate și pozate.
Încep cu ojele care, în ultima lună, cel puțin, m-au surprins de-a dreptul. Am ajuns sa port o ojă timp de 5 zile și tare bucuroasă am fost pentru asta, mai ales că timpul meu a fost extrem de limitat. Am folosit: Melkior Red Kiss (swatch în curând), un roșu cu tentă movulie (nu credeam ca mai pot avea oje roșii care să se remarce în vreun fel dar Melkior e deosebită), Beyou Holographic 994 Mauve Illusion (swatch-uri aici), L'Oreal Color Riche Spiky Effect 982 Totally Riche (swatch-uri aici), și minunăția L'Oreal Color Riche Collection Exclusive by Frieda (prezentată aici). 
De la Make-Up Fest m-am întors acasă cu un concealer Melkior, nuanța Apricot. Îmi place și pe cearcăne și pe zonele cu pete. E ușor uleios însă nu se întinde și rezistă foarte bine. Fardul Wet 'n' Wild, nuanța Nutty este o copie după MAC Satin Taupe. Vi l-am mai arătat aici.
Mai departe avem demachiantul bifazic Marionnaud. N-a fost prea ieftin (cu cca. 10 lei în plus față de altele de același fel) dar se menține amestecat ceva mai mult și este foarte delicat. Nu știu dacă mă voi întoarce la el după terminare (l-am cumpărat pentru că trebuia să cumpăr ceva pentru a participa la o promoție). 

Spumantul de baie Glazed Apple de la The Body Shop este minunat. O cantitate mica produce foarte multa spumă și mirosul este delicios.

Crema pentru față și crema pentru ochi Caudalie Poliphenol C15... acestea două fac parte prin excelență din categoria celor mai folosite. Recunosc că m-am cam plictisit de ele însă sunt delicate, întră rapid în piele, nu ingrașă tenul pe parcursul zilei și sunt perfecte ca bază de machiaj... fac cam tot ce poți să ceri de la cremele din categoria lor. Vreau neapărat să le termin, ar fi o risipă maximă să le abandonez. 

Săpunul de mâini Fa Sensual&Oil a mai fost pe blog, este al doilea tub și încă n-am dat de el prin magazine. Este parfumat, delicat, hidratant. Îmi place mult de tot. 
All-in-one Tinted Concealer Insta Blur este un produs lansat de The Body Shop în toamnă. Am încercat să-i surprind efectul în poze dar încă nu mi-a ieșit ce voiam eu. Chiar... blurează! Pentru mine e suficient si singurel însă dacă vreți o acoperire mai mare este numai bun ca bază pentru un alt produs. 

Fondul de ten Clarins Everlasting iarăși face parte dintre produsele cele mai folosite. Am apucat să-i fac și review între timp (produsele din această postare au fost făcute weekend-ul trecut). 

În ultima vreme am purtat lentile de contact mai des și, pe la finalul zilei, simțeam firisoare de praf în ochi cu rimelul folosit (Essence) așa că am trecut la Scandaleyes Lycra Flex Mascara de la Rimmel și problema s-a rezolvat. Review aici.
C-THRU Pure Illusion este un parfum discret, nu prea intens însă tocmai de aceea îmi place. Pot să-l folosesc liniștită dimineața fără să simt că miros de la o poștă în metrou. Peste zi nu-l simt dar pe haine persistă. 

Wella SP Luxe Oil rămâne în categoria favoritelor. L-am lăudat din suflet aici și îmi mențin părerea. Când am făcut pozele nu i-am găsit capacul. După ce am strâns fundalul și am pus produsele la loc l-am găsit. 
Creioanele mi-au fost prietene bune-bune în ultima perioadă. Milani sunt cremoase, intense, rezistente și nu trebuie ascuțite. Kiko este deosebit - copper (cărămiziu) maroniu... perfect (swatch aici)!
Anew Clinical Hydra Recovery Overnight Mask este o prietenă dragă. Review aici

Acestea au fost produsele care mi-au rămas alături în ultimele săptămâni.

Voi ați descoperit în ultima perioadă produse care merită laude?

Produse consumate in ultima perioada

Vă spuneam în ultima postare de acest tip că nu voi mai avea articole „bogate” cu produse consumate și se pare că mă țin de cuvânt. 

Fac tot posibilul să eliberez băile și rafturile și alte zone din casă unde cosmeticele nu au ce căuta. Încet-încet am reușit să arunc aproape tot ce mai era de aruncat dar tot mai găsesc produse „puse bine”și expirate tot „bine”. 
Încep cu un demachiant 2 în 1 pentru ochi marca Sephora de la care am avut mari așteptări dar care nu m-a mulțumit mai deloc. Cred că s-a consumat mai mult fără să-mi dau seama, din cauză că foloseam foarte mult. Într-un final l-am tot aruncat dintr-un colț în altul până a nimerit coșul de gunoi.

Al doilea produs, la fel de vechi, păstrat cu grijă și degeaba, este uleiul demachiant purifiant Laura Mercier Flawless Skin. A fost cumpărat de pe strawberrynet.com și am crezut că voi da lovitura cu el, că voi avea ten de revistă. Din păcate, deși era o plăcere să-l folosesc (este un ulei care în combinație cu apa se transformă în loțiune) am avut senzația că-mi încarcă tenul și l-am abandonat.

Loțiunea micelară Bioderma a tot fost reumplută pentru kit-ul de machiaj până m-am decis că sticluța e supra-utilizată și ar fi cazul să cumpăr una nouă. Mai am una full size în consum precum și varianta hidratantă despre care mă tot țin să vă povestesc - îmi e tare dragă. 
Setul travel Rituals (care mai conține, pe lângă spuma de duș și șamponul din imagine, sare exfoliantă și loțiune de corp) a fost primit de Craciunul trecut de la Jules. Am tot zis că le încep dar mereu aveam ceva deja început în baie. Le-am luat cu mine la Barcelona și am fost tare încântată că am rezervat răsfățul pentru perioada vacanței. Spuma de duș a fost atââât de fină și bogată și a avut un parfum minunat. Sigur o voi cumpăra full-size. Șamponul a fost suficient de puțin cât să nu-mi deranjeze scalpul sensibil, să hidrateze și să nu lase părul avid după măști. 
Mască Wella BioTouch „la kil” - 750 ml luata de pe strawberrynet.com mai mult degeaba (vreo 30 de lei) a fost ok, mi-a plăcut, dar n-a excelat în vreun fel. Mi-a lăsat părul hidratat dar nu foarte moale cum vreau eu. N-aș mai cumpăra-o. Mai am una de 1000 ml de care trag de luni de zile.
Geluri de dus.. Dove Nutrium Moisture 500 ml îmi place. Îmi plac gelurile de duș cremoase dar mirosul acestuia nu-i favoritul meu. L-am folosit și în recipient cu pompiță pentru o dozare ușoară la duș, l-am pus si în recipientul de săpun de mâini... Cert e că n-am irosit nicio picătură deși am fost tentată să-l transform într-un spumant de baie.  

Elmiplant Senses Touch au fost senzația verii - miros plăcut, curățare blândă... cam tot ce ți-ai dori de la un gel de duș. Și ține mult, până te plictisești de el.

Spuma de ras Gilette Satin Care își va face curand loc înapoi în baia mea. Mi-a plăcut și mirosul, și senzația de piele hidratată după ras. 
Masca AVON Planet Spa cu ulei de măsline e o prezență constantă în arsenalul meu. Cred că am avut peste 10 de-a lungul timpului (numai cu ulei de măsline 10 căci îmi plac și cele cu unt de shea). Hidratează perfect și nu apuc să mă plictisesc de ea. Mai apoi mi-amintesc cât îmi place și o cumpăr din nou. De peste 7 ani.  

Șamponul VivaNatura curăță foarte bine. Am scris despre el aici. Cred că l-aș mai cumpăra dacă scalpul meu n-ar fi  atât de păcătos și pretențios. 
Masca nu-pore Fresh Aloe cu colagen mi-a plăcut tare mult. Mă tot țin să le păstrez să le folosesc de două ori pentru că sunt îmbibate foarte bine dar mereu uit. Noroc că-s ieftine și pierderea nu-i foarte mare. Se găsesc pe iherb.com.

Aceasta a fost „recolta” mea de produse consumate. Baia e din ce în ce mai liberă. Îmi place. 

Voi ce-ați mai consumat în ultima vreme?

Review Fond de ten Clarins Everlasting Foundation

Astăzi vreau să vă povestesc despre primul meu fond de ten Clatins - Everlasting. L-am achiziționat în urma unei promoții din magazinul Douglas Promenada la un super preț - 115 lei (cu 25% mai ieftin față de prețul normal care este în jur de 160 de lei) pentru 30 ml de produs, valabil 12 luni de la deschidere.

Îmi doream foarte tare atât un fond de ten Clarins (Ever Matte, in spacial, dar m-am răzgândit la stand) cât și un fond de ten cu acoperire foarte mare pentru că... din nou... tenul meu o cerea. Așa că am optat pentru Everlasting - care promitea și rezistență - în nuanța 110 Honey. Nuanța tenului meu este ceva gen creol spre alb - NC25-NC30 de la MAC sau a doua nuanță după cea mai deschisă la orice alt fond de ten - subton galben. 
Produsul vine ambalat în sticluță de sticlă transparentă, deci trebuie manipulat cu mare grijă. Metoda de dozare este prin pompiță. O picătură de mărimea unui bob de mazăre este suficientă pentru o acoperire decentă a întregii fețe. Fondul de ten este mai degrabă cremos. Este destul de dens, de aici cantitatea mică suficientă pentru acoperirea completă a tenului. Îmi place că pot vedea cât s-a consumat - cu alte fonduri de ten am avut surprize (neplăcute) - s-au terminat înainte ca eu să-mi dau seama.

Pentru aplicare prefer degetele, pe zonele cu probleme tapotez ușor până la obținerea acoperirii potrivite. Nu am încercat să folosesc pensula, recunosc. Mi-a fost teamă să nu încarc foarte tare tenul. În schimb Beauty Blender-ul ajută mult la obținerea unui finish satisfăcător. 
Acoperirea este medie spre mare (așa cum se poate observa și din imaginea de mai sus - probă pe alunița de pe mână) iar finish-ul... puțin prăfos dacă tenul nu este exfoliat corespunzător (cum este cazul tenului meu în imaginile de mai jos) sau relativ neted și mat (deloc uleios) când tenul este îngrijit așa cum trebuie. În cazul meu curățarea cu Clarisonic face diferența între un aspect pudrat și un aspect neted, sănătos.

Producătorul recomandă evitarea folosirii fondului de ten în zona ochilor dar, recunosc, nu am stat să citesc ambalajul. Am folosit produsul și în zona ochilor fără probleme. Face o treabă bună cu cearcănele și nu se strânge în riduri peste zi - valabil și pentru ridurile de pe restul feței.

Clarins Everlasting Foundation conține factor de protecție solară (SPF) 15, insuficient din punctul meu de vedere pentru o protecție adecvată. Ca bază folosesc crema de zi Caudalie din gama Poliphenol C15. Mi se pare că aceste două produse - fondul de ten și crema - se împacă foarte bine pe tenul meu.
Lista completă de ingrediente poate fi consultată în imaginea de mai sus. Desi conține alcool, nu mi-a creat probleme, așa cum a făcut-o Dior Forever.
La partea de rezistență sunt și nu prea sunt mulțumită. Să zicem că mă așteptam la mai mult. Fără pudră înfruntă sebumul cca. 5 ore iar cu pudră puțin peste șapte ore. In ultima vreme am folosit pudra Oriflame Illuskin, mai mult pe zona T. Am ten mixt, cu tendință de îngrășare pe zona T. Pe obraji se menține perfect, blush-ul nu se clintește cât e ziua de lungă - deci aici se ține de cuvânt cu cele 15 ore de rezistență pe care le promite pe ambalaj.

În concluzie, fondul de ten Everlasting de la Clarins îmi place atâta timp cât am grijă de tenul meu - îl hidratez și îl exfoliez corespunzător. Acoperă rezonabil petele dintr-un singur strat. Un al doilea strat ar încărca foarte tare tenul și ar crea efectul de mască. 

Cu siguranță voi mai încerca și alte fonduri de ten Clarins. Ever Matte rămîne pe lista mea, mai ales acum când tenul meu și-a mai revenit.

Voi ați folosit fonduri de ten Clarins? Vă plac?

Ruj The Body Shop Colour Crush - 245 Pink Luxe

Astăzi vreau să vă arăt și să vă povestesc pe scurt despre o mică bijuterie - rujul The Body Shop Colour Crush, în nuanța 245 Pink Luxe.

L-am luat cu mine la studio când am pozat machiajul și produsele de aici. Între timp am avut ocazia să îl folosesc de mai multe ori și să-mi fac o părere despre el.

Așa cum îî spune și numele, este o nuanță de roz. Este o nuanță sidefată cu o tentă de auriu în sidef. În poza de mai sus am pus trei swatch-uri pentru că mi se pare că în fiecare poză am surprins ceva din frumusețea acestui ruj. 

Produsul are un parfum discret de trandafir, insesizabil pe buze și este foarte hidratant. Imi simt instant buzele moi în momentul aplicării. Hidratarea se datorează faptului că rujul Colour Crush contine ulei de marula organic și ulei de sâmbure de cireșe, obținute prin intermediul programului Community Fair Trade.

Singurul minus pe care i l-am găsit este că sideful persistă ceva mai mult decât culoarea, lucru, de altfel, normal în cazul produselor cu sidef. 

Cel mai mult îmi place combinat cu un gloss transparent care îi acoperă și, în același timp, îi oferă o frumusețe aparte sidefului de care vorbeam. Cât despre rezistență, fiind un ruj hidratant, nu poți avea mari pretenții. Dacă mănânci sau bei ceva trebuie reaplicat.

Mai jos două swatch-uri-portret. În lumina de studio își pierde din tenta aurie și se potrivește bine cu un ten luminos.
P.S. Nu eram dezbracată, aveam un top fara bretele! :)
 
Gama Colour Crush de la The Body Shop este disponibilă în 21 de nuanțe, care mai de care mai interesante. Rujurile au 3,5 grame si pot fi fiolosite timp de 18 luni de la deschidere. Pretul unui ruj este de 51 de lei.
Pe voi ce nuanțe vă încântă?

Anew Clinical Hydra Recovery Overnight Mask

Sau, mai pe românește, Mască hidratantă cu acțiune în timpul nopții Anew Clinical Hydra Recovery. Despre ea vreau să vă relatez.

Sunt clientă AVON de mulți ani. Uneori răsfoiesc broșura și o închid la loc, alteori nu știu ce să cumpăr mai repede iar de cele mai multe ori nu mă pot abține când vine vorba de noutăți.

Îmi plac produsele Anew (cu mici excepții), am folosit cu mare plăcere cremele de ochi (cele cu două compartimente) și gelurile de spălat pe față. Cănd am văzut în broșură masca Hydra Recovery nu m-am putut abține. Mi s-a părut interesant modul de aplicare și, de ce să nu recunosc, m-a atras și faptul că nu trebuie aplicată zilnic. Este, totuși, o mască.  

Chiar dacă este un recipient tip borcănel, nu mă deranjează. Chiar îmi place foarte mult ambalajul din sticlă, greu și elegant și capacul argintiu lucios. Știu că e irelevant dar chiar a fost o surpriză plăcută.

Produsul se prezintă sub forma unui gel cu mici particule albe, fără miros. Particulele albe se dizolva prin masaj.
Producătorul recomandă aplicarea unei cantități generoase și apoi masajul până când aceasta pătrunde complet în piele. Ba chiar recomandă ca, după ce masca a pătruns în piele, să se aplice o cremă hidratantă.
Părerea mea este că exagerează. Și la cantitate, și la aplicare. Dar aici cred că diferă foarte mult în funcție de tipul de ten. Tenul meu este mixt - gras în zona T și normal pe restul suprafeței. Nu simt niciodată că mă strânge pielea dimineața după simpla clătire cu apă. Nu sunt dependentă de creme hidratante.

Cât despre masaj până pătrunde în piele... ei bine... eu n-aș încerca. Am vrut să fac asta în prima zi, când aplicasem, conform ambalajului, o cantitate măricică, dar a fost fără efect. Din contră, tenul a rămas lipicios iar stratul de la suprafața pielii era de-a dreptul deranjant.

A doua zi mi-am simțit tenul plăcut însă nu am fost extraordinar de încântată. În următoarele seri am micșorat, treptat, cantitatea aplicată. Am lăsat un oarecare strat lipicios la suprafața pielii dar acesta se absorbea până să adorm. Și efectele au fost altele. Dimineața mi-am simțit tenul foarte moale și fin. N-am mai simțit nevoia să aplic cremă hidratantă și nici nu l-am mai simțit ușor uscat în urma folosirii gelului de spălat (am în folosință un gel de spălat cu acid glicolic cu care am o relație love-hate... nu m-am decis dacă îmi place sau dacă vreau să-l arunc pentru că nu-mi face probleme mereu).

Și, cum spuneam, mi-am simțit tenul fin și moale, hidratat bine de tot dar nu numai dimineața ci și peste zi. Cred că dezvolt dependență de masca aceasta. Am mai avut și alte măști cu același efect însă senzația de moale dispărea după un oarecare timp, după somn dispărea cu siguranță.

M-am uitat puțin peste lista de ingrediente, am cautat câteva și mi-a plăcut ce am găsit despre ele, majoritatea „good” sau „best. Nici măcar nu conține parfum. 
Prețul măștii Anew Clinical Hydra Recovery este de aproximativ 30 de lei (în funcție de campanie) pentru 50 ml de produs, valabil 12 luni de la deschidere.

Pe scurt, consider că a fost o achiziție inspirată și o voi folosi în continuare pentru că îmi place cum îmi hidratează tenul și faptul că hidratarea durează foarte mult. În plus, am senzația că ajută cumva tenul să se regenereze (sau am fost eu mai cuminte și nu l-am mai zgândărat; aici e discutabil).


Vouă vă plac produsele Anew de la AVON?

L'Oreal Collection Exclusive Pure Reds - Freida Pinto

Pozele de astăzi au fost obținute pe principiul „Nu contează pentru ce pleci, important e sa vii cu ceva acasă!” Pe scurt, pornisem de la ideea că voi poza o ținută (tot încerc s-o pozez de ceva timp dar vremea nu ține cu mine) dar am realizat și un machiaj și am pus în geantă noile minunății primite cu o zi în urmă - rujul și oja L'Oreal Collection Exclusive Pure Reds - Freida Pinto.

Ambele produse au culori mai dificil de surprins cu aparatul meu Canon G12 așa că set-up-ul pentru pozat produse din studio s-a nimerit la fix. Pentru rochie n-am mai avut timp dar ce mai contează când m-am întors acasă cu articolul aproape făcut?
Am să încep cu rujul - o nuanță superbă de roșu-ciclam care te scoate, fără îndoială, din anonimat (swatch aici). Nu poți trece cu vederea ambalajul combinat dintr-un negru catifelat și auriul luxos. Textura este cremoasă, ușoară, însă acoperirea este perfectă. Culoarea este mată, intensă, puțin cam prea intensă pentru ca timida din mine s-o poarte ziua. Pentru o ședință foto sau pentru un machiaj de seară, totuși, nu m-aș abține.

Am insistat cu două-trei straturi din cauză că oglinda de care am dispus era plasată într-o zonă cu lumină slabă și mi-a fost teamă să nu rămân cu zone ale buzelor acoperite neuniform. Tot lumina este de vină și pentru micile greșeli de aplicare. Rujul roșu este un ruj pretențios, nu este tocmai genul de produs pe care să-l aplici în fugă înainte de a ieși pe ușă.

La capitolul rezistență pot spune că L'Oreal  are cu ce se lăuda. O aplicare atât de insistentă nu s-a lăsat dusă cu un șervețel uscat... sau două... sau... am zis să mă opresc căci voiam să-mi păstrez buzele. Vă recomand demachierea cu un produs special pentru ochi și buze sau cu o loțiune micelară. 
 
Evident că l-am lăsat pe profesionistul casei să mă facă frumoasă în poze. Lumina de studio scoate în evidență și defectele pe care nu știai că le ai, mai ales când fondul de ten folosit este unul cu acoperire mică.

Însă unghiile n-au suferit nicio modificare. Arată ca într-un catalog așa că nu m-am putut abține să postez poza.

Oja Color Riche L'Oreal Collection Exclusive Pure Reds - Freida Pinto are o textură densă iar pensula (vezi prima poză din articol) este suficient de lată pentru a acoperi unghiile din două mișcări. Roșul-burgundy are un luciu deosebit iar manichiura rezistă mult timp. La mine a rezistat trei zile în condițiile în care mă declarasem fericită după două. Am prestat spălat de vase și gătit fără rețineri. De obicei pe unghiile mele nu prea rezistă nimic mai mult de două zile.
Pe scurt, rujul L'Oreal Collection Exclusive Pure Reds - Freida Pinto este intens, rezistent și are o culoare care te scoate din anonimat iar oja L'Oreal Collection Exclusive Pure Reds - Freida Pinto rezistă peste așteptări iar nuanța sa roșu-burgundy este perfectă pentru toamnă.

Mai vreau, cu siguranță, și alte nuanțe din această colecție!

Produse consumate în ultimele două luni

Credeam ca va mai trece o vreme până când voi strange suficiente produse pentru o postare de acest gen însă se pare că n-a fost așa. Mi-am promis că le strâng, vi le-arăt și le arunc. Aș vrea să limitez drastic numărul produselor începute. Este evident că pot consuma o anumită cantitate de cosmetice într-un timp dat și nu e cazul să bag în folosință câte 2-3 produse de același fel pentru că simt că îmbătrânesc până se consumă. Este cazul gelurilor de duș, de exemplu. Mai am vreo patru începute în baie și mă uit lung la cele ce-și așteaptă rândul...
Primul produs despre care vreau sa spun două-trei cuvinte este săpunul lichid Fa Sensual cu ulei de argan, marula și migdale. Este produsul pentru care am vrut neapărat să fac această postare. Nu cred că mi-a plăcut niciun săpun de mâini cum mi-a plăcut acesta. Este fin, hidratant, miroase tare frumos. L-am iubit de-a dreptul și bine că mai am unul. Nu știu dacă se (mai) găsește prin magazine. L-am primit ambalat împreună cu pasta de dinți Vademecum.

Săpunul lichid Balea a fost ok. Mi-a plăcut dar e departe de cel menționat anterior și departe de favoritul meude la Balea, cel cu miros de zmeură. Am cumpărat frecvent săpunuri lichide Balea și o voi face în continuare.

Dizolvantul pentru lacul de unghii Kallos fără acetonă și cu ulei e unul dintre favoritele mele (și ale soțului care detestă din toți rărunchii mirosul de acetonă). E eficient, miroase plăcut dar aveți mare grijă cu el, mie mi-a topit un capac de fard (am uitat un disc demachiant îmbibat cu acest produs peste o cutiuță de fard).
Produsele pentru față... Eșantionul de cremă demachiantă 3 in 1 de la Yves Rocher este consumat de cel puțin un an dar l-am regăsit în sertar, mi-am adus aminte cât de tare mi-a plăcut și am ținut neapărat să-l menționez. Am tot căutat să cumpăr produsul full-size dar ba nu era în magazin/pe site, ba era inclus în vreun pachet.

Demachiantul Garnier Express 2 în 1 a apărut în postarea cu preferatele verii. În vacanță și-a dat duhul și urmează să se întoarcă în baia mea curând. Îmi place foarte mult.

Cleanser-ul de la Eucerin s-a terminat. Și mă bucur tare. Simțeam că nu mai scap de el. Nu m-a impresionat în niciun fel...

Masca hidratantă cu măsline Planet Spa de la AVON a fost ok. Am mai avut o grămadă de astfel de măști de-a lungul timpului și, probabil, voi mai avea și pe viitor.

Cele două creme de ochi - Serum Vegetal de la Yves Rocher și Anew Clinical - sunt expirate. Prima a fost ok până am găsit ceva ce mi-a plăcut mai mult și am abandonat-o iar de la a doua m-au usturat ochii și n-am putut-o folosi.

Cu Vichy Normaderm Hyaluspot n-a fost să fie. Tot expirat. Am vrut să trec peste alcoolul din conținut dar, din păcate, produsul a fost degeaba. Și nici măcar nu cred că a fost vina lui. Pur și simplu genul acesta de soluții „peste noapte” la mine nu funcționează, deși la început mi-a dat senzația că ar face treabă.

Bioderma Sensibio H2O este loțiunea mea micelară preferată. Am început două noi (pe aceasta și pe cea hidratantă nou apărută despre care vă voi povesti curând) și voi mai cumpăra, cu siguranță și altele. 
Cu măștile DermaSel SPA (caviar și ciocolată) nu m-am potrivit. Nu pot spune exact de ce. Nu m-au cucerit...
Deodorantul Lady Speed Stick (invisible) este aliatul meu de bază oriunde, oricând, pe orice vreme și îndiferent de starea emoțională. Am mereu unul în casă.

Despre crema de spălat Roge Cavailles v-am povestit aici. Mi-a plăcut tare mult, si mie și celor care au venit în vizită și au făcut cunoștință cu ea. Este delicată, curăță bine și nu provoacă usturimi ale ochilor. A stat mult timp pe cadă fiind demachiantul meu de bază când intram la duș machiată.

Crema depilatoare Veet a fost degeaba. Nici nu a îndepărtat toate firele și miroase urât de tot. Prefer lama de zece ori mai mult.

Cele două geluri de duș, Bourjois Refraîchis moi! și Balea Relax - au fost primite de la două persoane dragi. Primul a fost delicat, plăcut parfumat iar al doilea e primul gel de duș Balea care nu ajunge la secțiunea de produse pentru spălat cada. Am avut mai multe de-a lungul timpului și mereu mi s-a părut că au căpătat un miros urât după câteva folosiri. Cu acesta a fost ok până la final.
Pantene Deep Moisture Souffle arăta așa de bine în reclamă... Credeam că va fi genial pe partea de netezire și hidratare. Fail... Nu a făcut nimic. Am tras de acest produs mai bine de un an... În plus, aplicat prea mult îmbâcsește părul într-un mare, mare fel...

Clear Volume Maxx... mai are nevoie de vreo prezentare? Scalpul meu e dependent de el...

Spuma Elegant Shape de la Wella Professionals a fost consumată de soțul și de fratele meu... Am apucat să o folosesc și eu o singură dată când mi-am făcut bucle. Au rezistat frumos, nu mi-a înăsprit părul, nu l-a făcut lipicios și nici nu l-a parfumat. I-aș da o șansă în gramaj normal.

Acestea au fost consumatele mele din ultima vreme. Voi ce produse ați mai epuizat?