Se afișează postările cu eticheta nisipoasa. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta nisipoasa. Afișați toate postările

Miss Sporty Crush On You 3D Texture 061

Mare mi-a fost surpriza când am aflat că Miss Sporty a lansat deja de ceva vreme o colecție de oje texturate (nisipoase) - Crush on You - despre care eu știam nimic. Așa că m-am înființat de urgență în Auchan și am ales și eu ceva ce mi s-a părut că mi-ar lipsi din colecție, din punct de vedere coloristic. 

Am ales nuanța 061 și, din ce văd pe net, nu strica să cumpăr și 062. Este un mov spre vișiniu cu sidef auriu. Puțin cam mult sidef dacă mă întrebați pe mine dar se vede frumos. 

Textura este nisipoasă dar ceva mai blândă comparativ cu OPI sau altele de genul. Aș compara-o cu o pila de carton pentru suprafața unghiei după ce a fost folosită o vreme. Mda, știu, ciudată descriere dar alta nu mi-a venit în cap.

De aplicat se aplica binișor, nu foarte uniform, fiind necesare două straturi pentru acoperire perfectă. Se usucă mai greu decât alte nisipoase, chiar am reșit să stric o unghie, obișnuită fiind cu rapiditatea uscării ojelor nisipoase.

Poze la lumină naturală:
Poze cu blitz:
Fiind vorba de o textură nisipoasă, evident și oja este puțin mai densă, mai... cleioasă. Această consistență, combinată cu o pensulă tăiata din topor și cu peri groși, tunși cu ciobul, prea puțin flexibili și deși rezultă într-un mic dezastru, din punctul meu de vedere. 

După patru ani de manichiuri pentru blog pot spune că am învățat să aplic oja bine „din prima” pentru a nu mai fi nevoită să curăț sau să cosmetizez în Photoshop (e penibil să prelucrezi o oră poze cu unghii). În cazul nisipoasei Miss Sporty n-a fost chip să o aplic așa cum îmi place și-mi iese cu cele mai multe oje iar lumina chioară din cameră nu m-a ajutat nici ea. Așa se explică unghiile mânjite din poza cu blitz. Pozele la lumină naturală au fost făcute a doua zi, după ce am curățat puțin erorile.
Totuși, pentru 7,5 lei cât a costat (mai puțin decât Golden Rose!) arată frumos pe unghii și primește multe laude. Asta nu poate fi decât de bine.

Dacă aveți nervi să bibiliți cu o pensulă mai... rudimentară și nu vreți să investiți prea mult într-o ojă cu textură nisipoasă vă recomand cu drag oja Miss Sporty Crush On You 3D Texture 061.

Essence Effect - 07 Blue-Jeaned

De cum am aflat ca au aparut standuri Essence in Auchan (Vitan, Berceni, Constanta Sud, Oradea, Satu Mare, Sibiu, Ploiesti, Timisoara 2) am dat si eu fuga sa vad minunea. De fapt aveam chef sa-mi mai iau cate ceva ca prea am fost cuminte (a se intelege bunatati de care nu am nevoie). Cel mai mult voiam gelul de sprancene pe care l-am si gasit si luat. Si-am plecat si cu doua oje. Una dintre ele este o nisipoasa albastru inchis semi-mata, si anume Essence Effect 07 Blue-Jeaned. S-a aplicat mat din prima dar cand am vazut finish-ul mat am insistat si cu o a doua aplicare. Finish-ul e usor aspru dar diferit de alte nisipoase, mult mai potolit. Deocamdata rezista bine. 

Nu era in plan sa o pozez, o aplicasem la lumina chioara si pe fuga, dar cand m-am trezit cu studio foto in sufragerie am zis ca trebuie neaparat sa profit.  




Ca finish imi aminteste de o oja pe care v-am aratat-o acum mult timp - AVON Suede Blue Royale. Essence este ceva mai sidefata.

 Ati incercat ojele nisipoase Essence? La voi cat rezista?



Pastel Magic Sand Matte Finish 721

Initial am folosit si am vrut sa pozez oja nisipoasa Pastel Magic Sand Matte Finish 721 in ziua in care am cumparat-o dar pentru ca m-am grabit sa plec la cursul de machiaj am accidentat unghiile tot cautand un produs care s-a dovedit a fi sub borseta. Nu ma intrebati cum a ajuns acolo, probabil printr-un fenomen paranormal... Si a ramas pe birou din ziua in care v-am vorbit despre paleta achizitionata tot de la Pastel. Ca sa-mi iau grija am repetat faza cu ojatul si pozatul si iata-ma-s cu 3 poze relevante pentru minunea cea noua.
 
Cum va mai spuneam, are particule albastrui de sidef prin ea si e tare frumoasa. Este destul de aspra, ceva mai putin aspra comparativ cu OPI (prezentate aici, aici si aici). Oricum, nimic nu se compara cu OPI Get Your number (ultimul dintre link-urile de mai sus) - cea mai laudata oja a mea, as putea spune chiar cea mai frumoasa oja a mea. 
 
Mi-a placut la nebunie ca, dupa ce am accidentat-o, evident, din nou, am picat putina oja in zona "defrisata" si s-a reparat ca si cum n-ar fi fost datoritra consistentei.   
 
 
Si cu blitz:


Am editat putin pozele pentru a amplifica efectul de nisip. 
 
Pretul ojei este undeva la 23-25 de lei. Eu am achizitionat-o cu 12 lei insa dupa vreo doua zile s-a scumpit. Nu stiu daca o voi cumpara si pe cea aurie care arata minunat in conditiile in care mai adaug 10 lei si sa cumpar OPI. 
 
Va place aceasta oja?